Thalassaemia alfa
Mi a thalassaemia?
A thalassaemia egy öröklött betegség, melynek során a szervezet nem képes normál hemoglobin előállítására. A hemoglobin a vörösvértestekben lévő makromolekula, melynek segítségével a vörösvértest oxigént tud szállítani. A betegség következménye vérszegénység, ennek súlyossága a thalassaemia típusától függ.
Mi okozza a thalassaemia alfát?
A thalassaemia alfa a hemoglobin molekula alfa láncának mutációja. Ennek a fehérjeszakasznak két kódoló génje van, mindkettő a 16-os kromoszómán (azaz összesen négy, mivel minden kromoszómából kettő van). Ezeknek a géneknek a mutációi határozzák meg az alfa thalassaemia súlyosságát is:
- Alfa thalassaemia major: Mind a négy kódoló gén hibás, a betegség ezen formája sokszor már méhen belüli elhalálozáshoz vezet.
- Hemoglobin H betegség: Három gén hibás. A betegség következménye változó fokú vérszegénység (hemolitikus anémia), lázas betegség mindig fokozza a vérszegénységet.
Hogyan diagnosztizáljuk a thalassaemia alfát?
- A vérszegénység egyéb okait (pl. vashiány) ki kell zárni.
- Vérképvizsgálattal meghatározható a vérszegénység foka.
- Hemoglobin-elektroforézissel felismerhető a kóros hemoglobin molekula.
Ezeket a vizsgálatokat egyszerű vérvétellel vett vérmintából végzik. A születés előtti időszakban amniocentézis végezhető, ha felmerül a gyanú, hogy a magzat thalassaemiás beteg.
Hogyan kezelhető a thalassaemia alfa?
Az adott beteg állapotától függően a kezelés intenzitása széles határok között mozoghat.
- Fólsav tabletta szedése,
- Vérátömlesztés,
- A lép sebészi eltávolítása,
- Csontvelő transzplantáció. A beültetett egészséges őssejtek megeredve már nem a mutáns gének alapján termelik a kóros hemoglobint, hanem saját, normális génjeik alapján. A két settípus akár egyszerre is előfordulhat.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi konzultációt. A gyógyszerekkel kapcsolatban mindig olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze orvosát, gyógyszerészét! |