Anaphylaxia
Mi az anaphylaxia?
Az anaphylaxia vagy anaphylaxiás sokk egy súlyos, gyakran életet veszélyeztető viharos zajlású allergiás reakció, mely azonnali (orvosi) beavatkozást igényel. Az allergénre adott válasz bekövetkezhet perceken belül, de néha akár csak egy óra múlva. Ahhoz, hogy az anaphylaxiás reakció létrejöjjön, szükséges egy korábbi érintkezés az adott allergénnel, azaz pl. ha valakit életében először csíp meg egy darázs annak biztosan nem lesz anaphylaxiás reakciója, de ha szervezete mégis "túlreagálja" a csípést, az anaphylaxiás reakció a következő darázscsípés alkalmával már bekövetkezhet.
Mi okozza az anaphylaxiát?
Ezt a típusú allergiás reakciót is - mint minden másikat - az allergénnel való kapcsolat okozza. A leggyakoribb anaphylaxiát okozó allergének a következők:
- gyógyszerek (pl. -az egyre szűkülő indikációjú- "tiszta" penicillin)
- ételek (pl. dió, mogyoró)
- darázs-, illetve méhcsípés
- ételadalékok
- diagnosztikai vizsgálatokhoz használatos röntgenkontrasztanyagok
- injekciók
Mik a tünetei az anaphylaxiás reakciónak?
Az alábbiakban felsoroljuk a leggyakoribb tüneteket, (de minden egyes gyermek különféleképpen élheti meg az anaphylaxiás reakciót)
- torokszorítás, vagy gégeduzzanat
- testszerte csillapíthatatlan bőrviszketés
- hányinger, hányás
- hasfájás
- szabálytalan szívritmus (arritmia vagy szívelégtelenség)
- rohamosan csökkenő vérnyomás
Mivel az anaphylaxiás reakció rohamos zajlású és életet veszélyeztető állapot, ha felmerül Önben a gyanú, hogy gyermeke ebben a betegségben szenved azonnal hívjon mentőt!
Az anaphylaxia kezelése
A mentőellátás illetve az elsősegély fő gyógyszere az adrenalin (Tonogen), de emellett fontosak még az antihisztaminok, kortikoszteroidok és a kalcium (bár ennek hatásosságát az utóbbi időben komoly kritikával illették). Azok a gyermekek akiknek volt már anaphylaxiás reakciójuk, az adrenalint önbelövő injekciós készlet formájában kézbe kapják. Ezt a készletet mindig a gyermek mellett elérhető közelségben kell tartani, mert a gyógyszer beadása adott esetben tényleg megmenti a gyermek életét.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi konzultációt. A gyógyszerekkel kapcsolatban mindig olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze orvosát, gyógyszerészét! |