Bulímia
Mi a bulímia?
A bulimia jellemzője, hogy a beteg időszakosan kontrollálatlanul, nagyon nagy mennyiségű ételt megeszik, majd röviddel ezután meghánytatja magát, hogy így szabaduljon meg a fölöslegesen bevitt ennivalótól. A betegek általában soványak, rendszeresen hashajtót vagy vizelethajtót használnak (orvosi indok nélkül) és személyiségük egyik központi problémája a testalkatuk, testsúlyuk. Az evési rohamok hetente általában legalább kétszer jelentkeznek (egy-két óra hosszáig tartanak), de előfordulhatnak naponta többször is.
Mi okozza a bulímiát?
A bulimia oka egyelőre nem ismert. A betegség kialakulásában szerepet játszhatnak kulturális tényezők (szépségideál), kóros önértékelés, testséma-zavar vagy családi problémák. A bulímiás betegek körülbelül 50%-a az anorexia nervosa kritériumait is teljesíti.
Kiket érint a bulímia?
A bulimia a serdülőkorú lányok betegsége, becslések szerint az iparilag fejlett országokban a serdülők 1-5%-a érintett. A bulimiás gyermekek családjában gyakoribbak a mentális betegségek (viselkedészavarok, hangulatzavarok), és a gyermekekre is jellemző lehet hiperaktivitás vagy más viselkedészavar.
Mik a bulimia tünetei?
- normális vagy sovány testalkat (ennek ellenére a gyermek magát kövérnek értékeli)
- evési rohamok
- hányás (saját maga által provokált)
- erőteljes fizikai testedzés vagy éhezés
- furcsa étkezési szokások, rituálék
- hashajtók vagy vízhajtók nem megfelelő használata
- rendszertelen vagy elmaradó menstruáció
- idegesség, ingerültség
- elégedetlenség saját testükkel ("kövér")
- depresszió
- a betegnél központi téma az evés, a testsúly és a testalkat kérdése
Hogyan diagnosztizálható a bulimia?
A szülők, tanárok, testnevelők gyakran felismerik a betegséget, annak ellenére, hogy a gyermekek igyekszenek azt a lehető legnagyobb titokban tartani. A részletes kórelőzmény ismeretében gyermekpszichiáter vagy gyermekpszichológus állapítja meg a pontos diagnózist. Amennyiben felmerül Önben, hogy gyermeke bulimiás, azonnal forduljon szakorvoshoz, mert a korai kezelés sokkal könnyebben vezet eredményre, és sokkal ritkább a visszaesés is.
A bulimia kezelése
A kezelés egyéni és családterápiából áll. Gyógyszeres kiegészítés lehetséges antidepresszánsokkal, vagy feszültségoldókkal. A kezelés elhúzódó és a gyermek környezetében mindenki (szülők, tanárok, barátok) fontos szerepet játszik benne.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi konzultációt. A gyógyszerekkel kapcsolatban mindig olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze orvosát, gyógyszerészét! |