Cataracta - szürkehályog
Mi a cataracta?
A cataracta a szemlencse átlátszóságának csökkenése, ami miatt a fénysugarak egyre kevésbé tudnak rajta áthatolni, így a látás elhomályosodik. Az átlátszóság csökkenése a szemlencsét alkotó fehérjéknek az összecsapzodásának a következménye. A cataracta - magyar nevén szürkehályog - a gyermekek 0,4%-át érinti, lehet egyoldali (unilateralis) vagy kétoldali (bilateralis).
Mi okozza a cataractát?
A szürkehályog lehet veleszületett (congenitalis) vagy szerzett. Cataracta okozója lehet:
- sérülés
- diabetes
- mérgezés
- egyéb megbetegedések (pl. rheumatoid arthritis)
- egyéb szembetegségek (pl. glaucoma - zöldhályog)
A cataracta szó vízesést jelent utalva arra, hogy ezeknek a betegeknek a látása olyan, mintha egy vízesésen néznének keresztül.
Mik a cataracta tünetei?
- homályos csökkentlátás
- a lámpafények túl erősnek tűnnek, körülöttük homályos burok jelenik meg
- kettőslátás
- a színek kifakulnak
- egyre fokozódó rövidlátás
normál látás |
ugyanaz cataractával |
A cataracta különböző fajtái
- Időskori cataracta (a legtöbb szürkehályog az öregség következménye)
- Veleszületett -congenitalis- cataracta: némely esetben előfordul, hogy az újszülött szürkehályoggal születik, ami gyakran kétoldali. Amennyiben ez a látást befolyásolja, sebészileg kell eltávolítani a hályogot.
- Másodlagos cataracta: A szürkehályog valamely megelőzően fennálló, általában krónikus betegség következményeként (pl. diabétesz) alakul ki.
- Traumás cataracta: a sérülést szenvedett szemben kialakulhat szürkehályog a sérülést követően rövid időn belül, de akár évekkel később is.
Hogyan diagnosztizáljuk a szürkehélyogot?
Sok egyéb vizsgálati lehetőség mellett a két legalapvetőbb vizsgálat:
- Látásélesség vizsgálat ("táblaolvasás")
- Réslámpás viszgálat (a vizsgálat előtt pupillatágító szemcsepp adása szükséges).
A cataracta kezelése
Sokszor elegendő szemüveg vagy kontaktlencse viselése, nem ritkán azonban (főleg kisebb korban) a műtét is szükségessé válhat.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi konzultációt. A gyógyszerekkel kapcsolatban mindig olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze orvosát, gyógyszerészét! |