Mastoiditis / Fültőmirigy-gyulladás
Mi a mastoiditis?
A mastoiditis a koponyacsont fülkagyló mögötti részén elhelyezkedő egyik nyúlványának (processus mastoideus) a gyulladásos megbetegedése. A processus mastoideus (csecsnyúlvány) levegőt tartalmazó kamrákból áll, és ürege a középfül üregével közlekedik. A mastoiditis lehet enyhe lefolyású, de mindig magában hordozza a súlyos - akár életveszélyes - szövődmények kialakulásának lehetőségét is. A mastoiditis leggyakrabban nem önálló betegség, hanem a középfülgyulladás szövődményeként alakul ki.
Mi okozza a mastoiditist?
A mastoiditis leggyakrabban a középfül bakteriális gyulladásának továbbterjedéseként jön létre. A mastoiditis kialakulása előtt néhány nappal a gyermeknek már rendszerint akut középfülgyulladása zajlik, vagy rendszeresen visszatérő (már-már krónikus) középfülgyulladásai vannak. A mastoiditist sokféle baktérium okozhatja.
Mik a mastoiditis tünetei?
- a fül mögötti terület fájdalmas duzzanata
- a fülkagyló "eláll" és duzzadt
- néhány nappal korábbi középfülgyulladás
- magas láz, ingerlékenység
- fülfolyás
- a fül mögötti csontnyúlvány duzzadt, fájdalmas, fölötte a bőr kipirult lehet
Hogyan diagnosztizálható a mastoiditis?
A betegség biztos diagnózisához fül-orr-gégészeti vizsgálat szükséges. Ezen vizsgálat során a fülész egy kis tölcsér segítségével megnézi a dobhártyákat, belenéz az orrba és a torokba is. A fizikális vizsgálat kiegészíthető még a következő vizsgálatokkal is:
- vérvizsgálatok
- koponya röntgen
- fülváladék bakteriológiai vizsgálata
Amennyiben felmerül komolyabb szövődmény lehetősége is, további vizsgálatok válhatnak szükségessé:
- koponya CT vagy MRI
- lumbálpunkció - mintavétel a gerincvelői folyadékból laboratóriumi vizsgálatra
A mastoiditis kezelése
A részletes fülészeti vizsgálat után, amennyiben a mastoiditis diagnózisa felállítható, a gyermek kórházi felvétele szükséges. A beteg az antibiotikumot vénás formában kapja, és szükségessé válhat a dobhártya felszúrása (hogy a gennyes váladék ürülését elősegítsük). Előrehaladottabb esetekben elkerülhetetlen a gyulladt rész műtéti feltárása és a csontos üreg kitisztítása.
Milyen szövődménye lehet a mastoiditisnek?
Ha a gyulladást nem sikerül időben megfékezni, a kórokozó baktériumok továbbterjednek a köponti idegrendszer felé, ahol életet veszélyeztető betegségeket okozhatnak (meningitis - agyhártyagyulladás, vagy agytályog).
A mastoiditis korai és megfelelő kezelésével ezek a szövődmények elkerülhetők.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi konzultációt. A gyógyszerekkel kapcsolatban mindig olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze orvosát, gyógyszerészét! |